E-booky

Published on február 8th, 2013 | by Monika Zbínová

1

Prvý slovenský digiromán Apokalypsa – revolúcia alebo prepadák?

Prvý slovenský digiromán Apokalypsa – revolúcia alebo prepadák? Monika Zbínová
Obsah
Interaktivita
Použiteľnosť
Grafika

Summary:

3.4


Už niekoľko dní si môžete na internete všímať reklamu na projekt v našich končinách nevídaný. Hrdo sa sám propaguje ako prvý slovenský digiromán. S týmto zaujímavým nápadom prišlo vydavateľstvo Ikar, ktorého doterajšia činnosť v oblasti elektronických kníh sa spájala hlavne s neveľmi populárnym Wooky, cez ktoré ponúka svoje tituly v elektronickej forme.

Wannabe bestseller v novej koži

Či elektronická alebo tlačená kniha, každá je v prvom rade literárne dielo. Aké dielo Ikar vybral pre spracovanie do digirománu?

Autorom knihy je neveľmi známy autor Mario Giordano. Podľa popisu je Apokalypsa konšpiračným príbehom z prostredia cirkvi niekde na pomedzí Dana Browna (veľká podoba na Anjelov a démonov) a Umberta Eca (chudák Eco!). Ani sa nečudujem, táto téma bola vždy populárna. Samotný dej teda nie je nudný a má potenciál pre využitie interaktívnych prvkov, čo je prvý predpoklad toho, aby si čitateľ chcel kupovať ďalšie epizódy.

Keďže som nemala k dispozícii na recenziu celú knihu, hľadala som recenzie Apokalypsy ako literárneho diela na zahraničných serveroch, no nedozvedela som sa nič. Ono je to nakoniec jedno, aj tak budete toto dielo čítať hlavne preto, aby ste si vyskúšali jeho interaktivitu.Knihofilm či filmokniha?

Základ knihy si stiahnete ako samostatnú aplikáciu pre iOS alebo Android. Kniha sa dá technicky čítať aj v telefóne, ale ak si chcete vychutnať všetky multimediálne prvky, bez min. 7-palcového tabletu to ani neskúšajte. Na iPade je aplikácia pomerne stabilná, no androidisti hlásia viac problémov a tiež mnohé Android tablety aplikáciu vôbec nepodporujú.

Po spustení aplikácie vás kniha privíta sľubným introm a… puffff – to je všetko. Predtým, ako budete chcieť čítať, budete si musieť stiahnuť prvú epizódu. Kniha ich má dohromady 13, zadarmo si môžete stiahnuť prvé dve. Sú pomerne dlhé, takže na začítanie sa do knihy a urobenie si obrazu to celkom stačí.

Pri čítaní sa striedajú obyčajné strany s textom, sem-tam ilustrované nejakým obrázkom, s multimediálnym časťami (krátke audio či video), ktoré sa objavujú úplne prirodzene pri otáčaní stránky. Hneď na začiatku musíte z displeja odhrnúť napadaný sneh, o kúsok ďalej sa stránky pofŕkajú krvou.

Pri e-knihách sme zvyknutí na rôzne možnosti nastavení – tu je možnosť iba zväčšiť/zmenšiť písmo. Zaujímavou funkciou však je tzv. inventár, do ktorého sa podobne ako v počítačovej hre automaticky zaraďujú dokumenty, na ktoré narazíte pri čítaní (nakreslené symboly s ich vysvetlením). Len škoda, že nie úplne všetky dokumenty – narazíte na nich viac.

digiroman_apokalypsa_kapitola

digiroman_apokalypsa_epizody

digiroman_apokalypsa_text

digiroman_apokalypsa_sneh

digiroman_apokalypsa_sneh2

digiroman_apokalypsa_zdielanie

digiroman_apokalypsa_inventar

Nejasné pravidlá hry

Po dočítaní prvých dvoch epizód sa zobrazí krátka upútavka na ďalšiu epizódu s informáciou, ako si ju môžete stiahnuť. Keďže ma príbeh zaujal, zvažovala som, či si kúpim aj jeho pokračovanie. Zatiaľ som sa rozhodla tak neurobiť, nielen kvôli pomerne vysokej cene (uvádzacia cena 12 €, neskôr 15,40 resp. 24,20 €), ale aj kvôli problémom, ktoré som spomínala (hlavne preklepy) a tiež kvôli komplikovanému nákupu.

Získajte epizódu zadarmo – hlási aplikácia, aj keď už máte prvé dve epizódy stiahnuté. Nádej zomiera posledná – veď možno tvorcovia mysleli na nejaký sociálny nástroj, ako stiahnuť zadarmo ešte aspoň zo dve kapitoly, potom by mi už asi nebolo ľúto zaplatiť zvyšné dve tretiny knihy a viac by som sa ponorila do deja, ktorý by som bola zvedavá, ako skončí.

Ak chcete čítať ďalej, máte dve možnosti – buď pôjdete cez ibux.sk alebo cez rajknih.sk, slovenské wookyovské obchody. Žiadnu epizódu zadarmo však už nečakajte, dokonca ani 50% zľavu, ktorá sa spomína na digiroman.sk, aspoň ja som ju nikde nenašla. Namiesto toho je tam niečo, čo sa volá Skúška priateľstva – vložte 4 e-maily a dajte 4 priateľom šancu kúpiť vám ďalšiu epizódu. Haha. Už tých priateľov vidím. Pochopila by som, keby ponuka znela – vložte 4 maily priateľov, ktorým pošleme nejaké reklamné info a my vám za to dáme ďalšiu epizódu zadarmo. Alebo aspoň za polovicu. Alebo aspoň niečo. Ale nič. Tak ok.

digiroman_sk

Dalo by sa to aj lepšie

Keď uvažujem o samotnom biznis modeli, urobila by som to určite trochu inak. Kniha vyšla 28. januára. Do 10. februára ponúkli možnosť kúpiť si zvyšné epizódy spolu za 12 €. Hoci je to digitálna publikácia, v podstate nie je iná možnosť, ako ich získať – iba kúpou. A dokonca ďalšie epizódy budú vychádzať postupne, v priebehu ďalšieho mesiaca. Čo tak sprístupniť naraz všetky epizódy a buď si ich človek kúpi naraz za plnú sumu, alebo má možnosť si ich postupne vymieňať napr. za zdieľanie na sociálnych sieťach či rôznymi možnosťami propagácie a gamifikácie? Tak by sa aj čítanie stalo zábavným, ľudia by sa vždy tešili na novú epizódu a info o knihe by sa šírilo samo.

Záver

Konečný dojem z čítania digirománu je príjemný – je to ľahké čítanie, napínavé, multimediálne prvky čítanie zatraktívňujú, takže ani neviete ako a už máte prvé dve epizódy za sebou. Predsa len zážitok kazí niekoľko vecí:

 • Efekty, ktoré sa nedajú preskočiť: intro pri spustení aplikácie alebo videá v rámci knihy vyzerajú pri prvom zhliadnutí dobre, keď ich vidíte piatykrát, začnú vás otravovať – predstavte si, že chcete zalistovať pár strán dozadu a potom naspäť: video sa vám znova načítať, sneh budete musieť znova odpratať.
 • Veľmi veľa preklepov, resp. vynechaných medzier, zvláštna štylistika – pôsobí to skutočne otravne, sú takmer na každej strane. O kvalite prekladu radšej nehovorím, náročnejší čitateľ si to sám všimne.
 • Problémy pri sťahovaní epizódy – prvú epizódu sa mi podarilo stiahnuť hádam až na tretíkrát. Okrem toho sťahovať sa dá len na WiFi.
 • Nejasné pokyny pre sťahovanie a nákup ďalších epizód – informácie na digiroman.sk nesedia so skutočnosťou, nikde nie je prehľadne napísané, koľko čo stojí a ako môže čitateľ ušetriť.

Prvý slovenský digiromán nie je klasickou e-knihou, ale skôr vydareným ozvláštnením slovenského e-bookového trhu. Na prvý pokus to nie je zlé, ale latka zatiaľ nie je nastavená tak vysoko, aby sa nedala preliezť…

Tags: , , , , ,


About the Author

„Hlava v knihách, prsty na klávesnici.“ Som bookloverka s láskou k sociálnym médiám a novým technológiám. Venujem sa selfpublishingu, blogujem a vediem komunitný portál Milujeme slovenčinu.One Response to Prvý slovenský digiromán Apokalypsa – revolúcia alebo prepadák?

 1. Monča says:

  Mňa samotný princíp „kniha ako počítačová hra“ vôbec neláka. Bavilo ma to koncom 90tych rokov, kedy fičali textovky (html textové hry), ktoré fungovali presne tak isto ako „digiromán“. Spoločným znakom všetkých textových hier bol slabý text, ktorý nemohol čitateľa zaujať bez interaktívnych prvkov.

  Dnes (10 rokov po) už pri čítaní nechcem žiadnu interaktivitu, len kvalitný text.

  Takže si myslím, že Ikar mal pre „digi“ zvoliť úplne iný žáner. Napríklad detskú literatúru alebo encyklópédiu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to Top ↑
 • Facebook

 • Odporúčame